Mobil Web Site Ve Mobil Uygulama Arasındaki Farklar

Mobil Web Site Ve Mobil Uygulama Arasındaki Farklar

Bir mobil web sitesi internet üzerinden birbirine bağlı ve tarayıcı tabanlı HTML sayfalarından oluşur ve ilk bakışta normal web sitelerine benzer. Standart web sitesinden, mobil web sitesini ayıran en belirgin özellik küçük ve dokunmatik ekran için tasarlanmış olmasıdır. Aynı zamanda buna resposive çalışma denir.

Mobil web sitelerinde bir telefon numarası aramak için iletişim bölümünden numaraya tıklamanız yeterli olmakla beraber konum tabanlı haritalama sayesinde adrese kolayca ulaşabilirsiniz.

Mobil uygulamalar ise tarayıcılara işlenmesi yerine mobil cihazınızdan indirilen ve yüklenebilen uygulamalardır. Uygulama  belirli bir işletim sistemi kullanılarak ,App Store ve Google Play gibi cihaza özgü güvenilir portallardan indirilmelidir. Uygulamalar bir web sitesine benzer bir şekilde internetten içerik ve veri çekebilir ve verilere internet bağlantısı olmadan erişilebilir. Mobil uygulamalarda içerikler indirilebildiği için internete ihtiyaç duymadan verilere ulaşabilir ve kullanım sağlanabilir.

Mobil uygulamalar, e-ticaret, oyunlar, sosyal medyalar gibi bir çok ticari ve sosyal alanda kullanılabilmekte bu doğrultuda kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Örneğin ticari bir konuda sektör farketmemeksizin, bir  mobil uygulamanızın olması, hedef kitlenizle etkileşiminiz açısından oldukça önemli ve olumlu sonuçlar doğuracaktır.

“We are social” ve “Hootsuit” tarafından her yıl hazırlanan internet ve sosyal medya istatistikleri “Digital 2019 in Turkey” isimli araştırmaya göre; 82,4 milyon nüfusa sahip ülkemizde; Nüfusun %72 ‟sini oluşturan 59.36 milyon internet kullanıcısının yüzde 80 ‘e yakını, masaüstü bilgisayarlardan daha çok mobil cihazları tercih etmektedir.

Ayrıca etkili bir şekilde oluşturduğunuz mobil uygulamalar sadece markanızın reklamını yapmakla kalmaz, aynı zamanda bir satış kanalı olarak da gelir sağlayabilmektedir.